آموزش ساز گیتار الکتریک

توضیحات

ایده پیدایش گیتارهای الکتریکی از آنجا آغاز شد که در همنوازی‌ها صدای گیتار آکوستیک در بین صدای سازهای دیگر مانند بیس و درامز گم بود و به وضوح شنیده نمی‌شد. در نتیجه در صدد آن برآمدند تا صدای گیتار را تقویت کنند، و بهترین راه برای این کار استفاده از علم الکترونیک بود.

در حدود دهه 30 میلادی گیتارهای الکتریکی وارد موسیقی شدند. این اتفاق پدید آورندهٔ انقلابی در صدا و تکنولوژی بود که تا امروز نیز ادامه دارد. با پیدایش راک اند رول در دهه 50 میلادی، گیتارهای الکتریکی به سرعت در موسیقی جا باز کردند و به یکی از فراگیرترین سازهای تاریخ مبدل شدند. معمولاً در گروه‌های راک دو نوازنده گیتار الکتریک وجود دارد که یک نفر ملودی‌ها را می‌نوازد (گیتار لید) و دیگری ریتم‌ها را (گیتار ریتم).

طرز کار

ارتعاشات وارده بر سیم‌های گیتار توسط قطعه‌ای به نام پیکاپ به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌شود. در واقع پیکاپ همانند یک میکروفن عمل می‌کند، با این تفاوت که چون یک سیستم مغناطیسی است فقط ارتعاشات سیم فلزی گیتار را دریافت کرده و آن‌ها را به صورت سیگنال صوتی در می‌آورد و از طریق پیکاپ سلکتور می‌توان پیکاپ مورد نظر را انتخاب کرد. سپس سیگنال‌ها از طریق یک سیم به آمپلی‌فایر (تقویت‌کننده) فرستاده می‌شوند و در آخر صدای تقویت‌شده توسط یک یا چند بلندگو پخش می‌شود. در ابتدا گیتارهای الکتریکی تنها یک پیک‌آپ داشتند، اما امروزه با دو تا پنج پیک‌آپ نیز ساخته می‌شوند.

انواع

قسمت‌های مختلف گیتار الکتریک

بخش 1) سرِ دسته گیتار:

1.1. پیچ‌های کوک

1.2. تنظیم کننده دسته

1.3. نگهدارنده و راهدان رشته‌ها

1.4. خرک

بخش 2) دسته:

2.1. تخته انگشت‌گذاری

2.2. علامت‌های نشان شدهٔ شیار زیر سیم

2.3. شیارهای پرده

2.4. بندگاه یا مفصل دسته

بخش 3) بدنه:

3.1. زَخمه‌گاه

3.2. رابط یا پل زَخمه‌گاه

3.3. زین‌ها

3.4. پل گیتار

3.5. کوک‌کننده پشتی و سیم گیر (زه گیر)

3.6. بازوی یا دسته لرزش

3.7. کلید گزینش‌گر زَخمه‌گاه (پیکاپ)

3.8. پیچ‌های تنظیم‌کننده صداها و آواها

3.9. خروجی یا رابط تی‌آراس

3.10. تسمه بند

بخش 4) سیم‌ها (رشته‌ها):

4.1. سیم‌های بم

4.2. سیم‌های زیر

از نظر بدنه :

این ساز را از نظر بدنه می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد: بدنه توپر و بدنه توخالی. گیتارهای بدنه توخالی مورد استفاده نوازندگان جاز قرار می‌گیرد، در صورتی که بدنه توپر عموماً در موسیقی راک و متال کاربرد دارد.

از نظر تعداد سیم‌ها :

معمولاً گیتارهای الکتریکی شش سیم دارند. بعضی نیز دارای 12 سیم می‌باشند که هرجفت با یک نت کوک می‌شود، منتهی با اکتاوهای متفاوت، این گیتارها اکثراً در موسیقی فولک کاربرد دارند. گیتارهای 7 و 8 سیمی نیز وجود داردند که البته غیرمعمول هستند.

مشاهده بیشتر
بازگشت

لیست های مرتبط

دوره های مرتبط

کلاس های آموزش پیانو

کلاس های آموزش پیانو

تاریخ انتشار :1397/6/19

آموزش کلاس گیتار کودکان و بزرگسالان

آموزش کلاس گیتار کودکان و بزرگسالان

تاریخ انتشار :1397/6/19