تاثیر موسیقی در کودکان

موسیقى كلاسیك و تأثیر آن بر كودكان:جنین انسان، پس از گذشت 20 هفته از تشكیل نطفه مى تواند صداهاى خارج و موسیقى را بشنود. تحقیقات به عمل آمده نشان مى دهد آنها مى توانند آنچه را كه در محیط رحم مادرشان مى شنوند، پس از 12 ماه از تولد به خاطر آورند و در برابر آن واكنش نشان دهند.

چه نوع موسیقى براى كودكان بهتر است؟

دكتر لامونت مى گوید: هر نوع موسیقى كه خودتان دوست دارید، قابل اجرا است و مى توانید از آن نیز براى جنین و یا كودك خود استفاده كنید ولى ترجیحاً آرامش بخش باشد. لازم به ذكر است، فركانس هاى بم و باس بهتر مى توانند در مایع درون رحم به حركت درآیند و براى جنین قابل شنیدن باشند.

موسیقى چه تأثیرى برجنین مى گذارد؟

در آزمایشهاى انجام شده روى یك خواننده اپرا به نام «كاترین سنگلتن» ((Kathryn Singleton)) اپرا، مشخص شد ضربان قلب كودك را تغییر مى دهد واین امر زمانى كه تنالیته وریتم موسیقى عوض مى شود، كاملاً محسوس است. لذا استفاده از موسیقى هاى كلاسیك بخصوص موسیقى موتسارت تأثیر بسزایى بر كودك وجنین دارد.

یك خواننده پاپ اعتقاد دارد موسیقى را كه درزمان باردارى همسرش براى پسرشان اجرا كرده است، ماهها بعد از فراغت همسر از زایمان برفرزندشان تأثیرگذارده است. او مى گوید: قبل از آنكه پسرمان متولد شود ، بارها از یك موسیقى مشخص استفاده كردم. بعدها زمانى كه كودكمان 4 ماهه شد، هنگامى كه گریه مى كرد، با گوش دادن وشنیدن این آهنگ لبخند مى زد وساكت مى شد» . دكتر لامونت عقیده دارد؛ اگر درسه ماه آخر باردارى از یك موسیقى مشخص «ترجیحاً كلاسیك» براى جنین استفاده شود، او دریك سالگى با شنیدن آن واكنش نشان مى دهد وموسیقى را درك مى كند. به عقیده كاترین سنگلتن تأثیر موسیقى كه كودك دررحم مادر خود بارها گوش مى دهد حتى بیش از 12ماه است. او مى گوید: زمانى كه درماه پنجم باردارى خود بودم درحال اجراى قطعه موسیقى اى بودم وفرزندم درتمام این مدت این قطعه را مى شنیده است. هنگامى كه كودكم 5 سال داشت بار دیگر این قطعه را اجرا كردم و او به مدت 3 ساعت بدون آنكه كوچكترین حركتى از خودنشان دهد یا خسته شود به این اجرا گوش مى داد.

موسیقى حتى پس از تولد كودك و بخصوص تا قبل از سن 7 سالگى نیز تأثیر بسیار زیادى درپرورش هوش وحافظه كودكان دارد. درسال 1993 دو فیزیكدان متخصص درامر پرورش وحافظه به نامهاى گوردون شاو Gorden shaw و فرانسیس رایچر Frabcix Rausche 10 دقیقه از ابتداى سونات نابغه بزرگ موسیقى كلاسیك ولفگانگ آمادئوس موتسارت را براى گروهى از دانشجویان دانشگاه كالیفرنیا اجرا كردند ونتیجه اى كه یافتند، افزایش موقتى حافظه آنها بود. دررابطه با این تأثیر باید بگوییم والدین آمریكایى براین باورند كه براى افزایش هوش وحافظه فرزندان از موسیقى هاى كلاسیك استفاده شود.

درسال 1998 درایالت جورجیاى آمریكا دولتمردى به نام زل میلر ((Zell miller)) جهت جمع آورى یك CD از آثار كلاسیك تحت عنوان ((حافظه فرزندان خود را با موسیقى بسازید)) 105‎/000 پوند سرمایه گذارى كرد و به كلیه نومادرانى كه دربیمارستان ها درانتظار زایمان بودند ویا فارغ شده بودند ، یك نسخه از این CD را هدیه كرد.

برخى از مردم به این عقیده اند كه تنها با گوش دادن به موسیقى تأثیرى بر روى كودكان صورت نمى گیرد بلكه باید ساز مشخصى را آموخت. یك مادر انگلیسى صاحب دو فرزند دختر مى گوید:پدر من در آمریكا تحصیل كرده و كتابهاى زیادى درباره روانشناسى كودكان خوانده است، او همیشه مى گفت: به موسیقى گوش كنید ولى بیشتر به موسیقى كلاسیك و از همه بیشتر به موسیقى موتسارت چه براى فرزندانتان، چه براى خودتان و چه براى جنین!

دلیل آنكه تأكید بسیار زیادى بر موسیقى موتسارت بخصوص براى جنین شده است آن است كه ریتم موسیقى او 60 بار در یك دقیقه است كه ضربان قلب كودك نیز با این ریتم برابرى مى كند و بسیار شبیه و همگون است و به همین جهت موسیقى موتسارت تأثیر بسیار زیادى برجنین و كودك مى گذارد. همانطور كه قبلاً هم گفتیم آرامش و موسیقى كلاسیك در روحیه كودك و جنین تأثیر مثبت بیشترى دارد، تا یك موسیقى پر تلاطم و خشن اگر چه انواع مختلف موسیقى بر روى كودكان تأثیر خاص خود را مى گذارد، در مورد ریتم موسیقى باید بگوییم كه ما مى توانیم از برخى از موسیقى هاى راك یا پاپ و یا جاز كه با ریتم كلاسیك همگام باشند نیز استفاده كنیم.

در مطالعه اى كه دكتر رایچر و همكارانش در آمریكا به عمل آوردند، نشان داده شده است كه درسهاى موسیقى و ارتباط دادن آنها با سازهاى گوناگون تأثیر بسزایى در هوش كودكان خواهد گذاشت.منبع : ماهنامه موسیقی مقام

لیست های مرتبط

دوره های مرتبط

کلاس های آموزش پیانو

کلاس های آموزش پیانو

تاریخ انتشار :1397/6/19

آموزش کلاس گیتار کودکان و بزرگسالان

آموزش کلاس گیتار کودکان و بزرگسالان

تاریخ انتشار :1397/6/19

مقالات مرتبط

فراگیری موسیقی کودکان

فراگیری موسیقی کودکان

تاریخ انتشار :1397/6/19

تاریخچه موسیقی کلاسیک

تاریخچه موسیقی کلاسیک

تاریخ انتشار :1397/6/18